SARİSSA HOTEL TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI

Değerli Misafirlerimiz,
Ülkemizde ilk Koronavirüs vakası görüldüğü andan bugüne kadar tüm önlemleri almış ve bundan sonrada T.C Sağlık bakanlığının paylaştığı önlem planlarını da yakından takip ederek tüm önlemleri almaya devam ediyoruz. T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının otellere gönderdiği genelgeye ek olarak çalışanının ve misafirlerinin sağlığını korumaya yönelik kendi
önlemlerimizi de ödün vermeden uygulamaya devam ediyoruz.


T.C Sağlık Bakanlığı ve Turizm Bakanlığının belirlemiş olduğu Korona virüs tedbirleri neticesinde İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler Hakkında otellere gönderilen kararnamede Misafirlerimizin ve otel olarak Personellerimiz uymak zorunda olduğu birtakım kurallar belirlenmiştir, bunların neticesinde Otelimize giriş yapan tüm misafirlerimizin ve personelimizin aşağıdaki başlıca maddelere uymaları zorunlu kılınmıştır;

 1. Tesis Covid-19 Virüs Sorumlusu: MEHMET ALİ TÜRKOĞLU
 1. Tesiste yer alan genel kullanım alanlarında aynı anda en fazla bulunması gereken personel/misafir sayıları aşağıdaki gibidir.
  Tesis İçi Salon Adı : Kahvaltı Salonu
  • Max. Misafir Sayısı : 40
  • Max. Personel Sayısı : 3
 2. Tesisimizin kahvaltı salonu bölümü 1. Katta yer almaktadır ve bu süreçte açık büfe kahvaltı yerine masaya kahvaltı tabağı şeklinde verilerek devam edilecektir. Kahvaltı salonumuz sizlere 07:00–10.30 arası hizmet vermektedir. Tesisimizin kahvaltı salonu kahvaltı öncesi saat 06:00 ve kahvaltı sonrası 12:00 saatlerinde dezenfekte edilmektedir. Dezenfekte edilmiş bölüm hizmete hazırdır. Yemek servisi verilen masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Servis personelimiz, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecektir. Misafirlerin çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi ürün otomatlarından servis elemanı aracılığıyla servis alması sağlanacaktır. Yemek masaları, sandalyeler, servis malzemeleri, şeker, tuz, baharat, peçete gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra alkol bazlı ürünlerle hijyen temizliği yapılacak yada tek kullanımlık ürünler tercih edilecektir.
 3. Lobi, resepsiyon alanı ve açık alanlarda yer alan oturma/bekleme/ yeme-içme alanları, kahvaltı salonu dahil tüm genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenmiştir. Sosyal mesafeye ilişkin gerekli önlemler almış, işaretlemeler yapılmış ve tesisimize plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmeyecektir.
 4. Tesis bünyesinde bulunan tüm bölümler için tesis personeline yönelik takip ve denetim çizelgeleri hazırlanmıştır, uygulanma durumu takip edilmektedir.
 5. Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile ve her iki saatte bir yapılmaktadır, bu uygulamaların izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır. Tuvaletlerin
  zeminleri, klozetler, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenir, dezenfekte edilir ve izlenebilirlik kayıtları tutulmaktadır.
 6. Tesisin tüm alanlarında (misafir odaları, yemekhane/restoran, mutfaklar, ortak kullanım alanları vb. Dâhil) uyulması gereken kurallar;
  • Alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra dezenfektan kullanılmalıdır.
  • Tesis personeli maske takmalıdır. Maskenin burun, ağız ve çeneyi de kapatacak şekilde takılması, dış yüzeyine dokunulmaması, dokunulur ise alkol içerikli el antiseptikleri ile el hijyeni sağlanması gerekmektedir. Maske ön yüzüne dokunulmadan yanlarda yer alan lastiklerinden, bağcıklı ise bağcıklarından tutularak çıkartılmalı ve el hijyeni sağlanmalıdır.
  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller sıklıkla en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılmalıdır.
  • Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtmesi, kâğıt mendilin
  bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse cerrahi (tıbbi) maske kullanması
  zorunludur.
  • Odalar ve diğer kapalı alanlardaki camlar günlük rutin temizlik esnasında açık olmalı ve temizlik sonrası en az 2 saat havalandırılmaktadır. Oda temizliğini yapacak kişinin ellerini yıkadıktan sonra eldiven giymesi ve temizliği eldivenli ellerle yapması gereklidir. Her oda temizliğinden sonra eldiven çıkartılmalı eller uygun şekilde yıkanmalı ve bir sonra oda temizliğinden önce yeni eldiven giyilmelidir.
  • Misafirin kullandığı tekstil (nevresim, çarşaf, havlu vb.) ürünleri katlanarak toplanmalı, bu işlem sırasında toz ve partikül oluşumuna izin verilmeyecek şekilde kaldırılmalıdır.
  • Salgın süresince tesisçe belirlenen koronovirüs sorumlusu tarafından kontroller sürekli sağlanacaktır. Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarındaki yeni gelişmeler olması halinde, güncel tedbirler iş güvenliği uzmanımızca, tüm personele eğitim verilecektir ve imza altına alınacaktır. Uyulması gereken kurallar ve denetiminden sorumlu personel MEHMET ALİ TÜRKOĞLU’ dur.
 7. Tesislerde konaklayan misafirlerin konaklama süreleri bittikten sonra odanın temizliği/dezenfekte edilmesi ve havalandırılması, Aynı odaya yeni misafirin kabulüne ilişkin prosedürler;
  • Misafirler odadan ayrıldıktan sonra, oda en az 2 saat doğal şekilde havalandırılmalıdır. Misafirlerimiz otelden çıktıktan sonra gerekli dezenfektan ve temizlik yapıldıktan sonra oda en az 24 saat boş bırakıldıktan sonra yeni misafirlere sunulmaktadır.
  • Misafir odası temizliği için Diversey temizlik kimyasalları ile temizlik yapıldıktan sonra dezenfekte edilmektedir.
  • Odalarda bulunan su ısıtıcıları, televizyon ve klima kumandaları, kapı ve pencere kolları ile çekmece kulpları gibi misafirlerin sıklıkla temas ettiği/edebileceği tüm noktalar misafir tesisten ayrıldığında dezenfekte edilmektedir.
  • Misafirlere sunulan şampuan ve duş jeli tek kullanımlıktır.
  • Her odanın temizlenme ve dezenfeksiyon işlemleri sonrası kat görevlisi personel temizlik bezi, maske ve eldivenlerini değiştirmek zorundadır.
 8. Misafirlerin ve personelin tesisin tüm alanlarını kullanırken uymaları gereken sağlık ve hijyen kuralları hakkında bilgilendirilmesi tesis girişlerinde yapılmaktadır ve bu kuralların personele tebliği yapılmıştır. İşletme İçi ve Servise İlişkin Kurallar;
  • Otele giriş esnasında ateş ölçümü yaptırmak zorunludur. 1 (bir) günden fazla sürede konaklama yapacak olan misafirlerin günlük olarak ateş ölçümü yapılacaktır.
  • Giriş ve çıkış esnasında resepsiyon önünde 2 (iki) den fazla misafir bulunmayacaktır. Resepsiyona geldiğinizde bekleyen var ise lütfen sosyal mesafenizi koruyarak beklenmelidir.
  • Asansörler içerisinde maximum 3 kişi olacak şekilde kullanılmalıdır.
  • Yemek salonları, giriş alanı ve holü, ilave salonlar gibi genel alan kullanımları ve açık alanlar dahil tesisin tamamı sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenir.
  • Servis yapılan masalar arası mesafe 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecektir.
  • Bütün masa düzeni kuralları masa şekline bakılmaksızın (kare, dikdörtgen veya daire) her masa için uygulanacaktır.
  • Müşteri sayısı maksimuma ulaştığında içeri müşteri alınmayacaktır.
  • Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olan müşteri grubu için uygulanmayacaktır.
  • Çay/kahve makinesi, su sebilleri, içecek makinesi gibi araçların kaldırılması veya misafirin servis elemanı aracılığıyla servis alması sağlanacaktır.
  • Servis personeli, servis esnasında mesafe kurallarını korumaya ve temastan kaçınmaya özen gösterecektir.
  • Yemek masaları ve sandalyeler, servis malzemeleri, şeker, tuz, baharat, peçete, menü gibi malzemelerin her misafir kullanımından sonra silinerek uygun şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır veya tek kullanımlık ürünler tercih edilecektir.
  • Kullanılacak metal çatal, kaşık, bıçaklar gerekli hijyen şartlarında temizlendikten sonra hijyen şartlarında kapalı ortamlarda muhafaza edilerek el değmeden müşteriye sunulacaktır.
  • Açık büfe uygulaması geçici bir süre yasaklanmıştır.
  • Mümkün olduğunca temassız ödeme alınacaktır. Temaslı pos cihazı kullanılması halinde, her kullanımdan sonra cihazın temizlik ve dezenfeksiyonu yapılacaktır.
  • Kasada ödeme alan personel maske veya siperlik kullanacaktır. Kasa önünde sıra beklerken durulması gereken yerlere, müşterilerin aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretlemesi yapılacaktır. Ödeme noktalarında dezenfektan bulundurulacaktır. Temizlik, Hijyen ve Havalandırma Kuralları
  • Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun ürün kullanılarak, uygun sıklıkta yapılacaktır.
  • İşletmenin tamamında kapı kolları, elektrik düğmeleri, pos cihazı, televizyon kumandası, telefon, bilgisayar klavyesi, menü, masa üstleri gibi el temasının yoğun olduğu yüzeyler sık sık su ve deterjanla temizlenecek ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır
  • Genel kullanım alanlarının ve müşteri tuvaletlerinin girişlerinde dezenfektan bulundurulacaktır. Otel içerisinde birçok bölgesinde dezenfektan ve tıbbi atık çöp kutuları yerleştirilmiştir.
  • Tuvaletlerde teması mümkün olduğunca azaltabilmek amacıyla musluklar ve sıvı sabun ünitelerinin kapılarının kollarının sık sık dezenfeksiyonu sağlanacaktır.
  • Bazı işletmelerin ortak kullanıma sunduğu hasta ve özel gereksinimi olan kişiler tarafından kullanılan tekerlekli sandalye, mama sandalyesi vb. araçlar her kullanım sonrası mutlaka temizlenecek/ dezenfekte edilecektir.
  • Tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık temizlenecek ve dezenfeksiyonu sağlanacaktır.
  • Temizlik yapan personel kişisel koruyucu ekipman (eldiven ve maske) kullanacak, işlem sonrası ekipmanını belirlenen özel atık çöpüne atacak, su ve sabunla en az 20 saniye el temizliğini ve hijyenini sağlayacaktır.
  • Tuvaletlerde tek kullanımlık kağıt havlular kullanılacaktır. Devamlı sıvı sabun, tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu bulundurulacaktır.
  • Bulaşık makinesi gibi araç, gereç, malzeme ve donanımın periyodik bakımları sterilizasyonu sağlanacaktır.
  • Tesisteki kapalı mahallerin tamamının sıklıkla kapı ve pencereleri açılarak doğal havalandırması sağlanacaktır.
  Çalışanlara Yönelik Kurallar;
  • İşletme bünyesinde görev alan personele işletmede uygulanacak plan, hijyenik malzeme ve koruyucu ekipmanların kullanımı konusunda periyodik temel eğitimler verilecek/verdirilecektir.
  • Müşteriye hizmet verecek tüm çalışanların (fiili olarak görev yaptıkları süre boyunca) maske veya yüz koruyucu siperlik kullanmaları zorunlu olacaktır.
  • Çalışanların sağlık kontrolü düzenli olarak yapılacak, birlikte yaşadığı kişilerin Covid-19 açısından izlenebilmesi için çalışanlardan periyodik bilgi alınacaktır.
  • Çalışanlarda hastalık belirtileri tespiti halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır.
  • Covid-19 tanısı alan ya da Covid-19 temaslı olması nedeniyle takibe giren çalışanın en az 14 gün çalıştırılmaması esasına riayet edilecektir.
  • Personele, çalışma yerine, misafirler ve ortam ile temasına uygun kişisel koruyucu donanım (maske, tıbbi maske, eldiven, yüz koruyucu gibi) ile el antiseptiği sağlanacak ve kullanımı izlenecektir.
  • Çalışanların kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanacaktır.
  • Aynı vardiyada mümkün olduğunca aynı personelin çalıştırılmasına özen gösterilecektir.
  • Çalışanların ortak yemek yeme, dinlenme alanları mesafe koşullarına uygun olarak düzenlenecek, bu konuda gerekirse yer işaretleri, şerit, bariyer gibi düzenlemeler yapılacak, bu alanların temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanacaktır.
  Mutfak ve İmalat Yerlerine İlişkin Kurallar
  • Haşere ve zararlılarla mücadele hususları da gözetilerek COVID-19 tedbirlerine yönelik mutfak temizliği ve gıda güvenliğini içerecek şekilde tedbirler planlanacaktır. Belirlenecek sorumlu personelce bu tedbirlere uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir. Gıda
  güvenliği ve mutfak hijyeni uygulamalarının ilgili mevzuat ve yönetmeliklere uygun yapılması sağlanacaktır.
  • Gıda üretim/imalat alanına ham madde ve ürün sevklerinde ve mutfak alanında hijyen bariyerleri, sterilizasyon cihazları el ve vücut hijyeni için gerekli alet ve ekipman bulundurulacaktır. Mutfak ve pişirme alanlarına görevli olmayan personel giremeyecektir.
  • Bütün gıdalar kapalı dolaplarda veya üzeri kapalı şekilde muhafaza edilecektir.
  • Çapraz bulaşmayı önlemek için, işlem görmemiş gıda maddeleri ile hazırlanmış gıdalar mutfakta birbirlerinden ayrı yerlerde muhafaza edilecektir. Ayrıca, hiçbir gıda maddesi zeminle temas ettirilmeyecektir.
  • Mutfak ve ilişkili alanların, mutfakta kullanılan her türlü donanım ve ekipmanın, tezgâh ve saklama alanlarının temizlik ve hijyeni düzenli olarak sağlanacaktır. Elle sık temas eden yüzeyler düzenli olarak silinecek ve dezenfekte edilecektir.
  • Mutfak personelinin çalışma esnasında iş kıyafeti ve kişisel koruyucu ekipman (maske, siperlik) kullanmaları, ellerini düzenli olarak yıkamaları ve antiseptik ile temizlemeleri sağlanacaktır.
  • Mutfakta, personelin uyması gereken kurallar ve iyi hijyen uygulamaları ile ilgili görsel/yazılı bilgilendirme yapılacaktır.
  • Mutfakta çalışan personelin işletmenin diğer alanlarında çalıştırılmaması sağlanacaktır.
 9. Misafir ve personelde hasta, semptomlu, şüpheli durumların varlığı ve acil hallerde en yakın hastane bilgileri; Beylikdüzü Devlet Hastanesi
 10. Hastalık belirtileri gösteren personel/misafirle ilgilenecek (bu kişiler 24 saat esasına göre görev yapacaktır.) tesis görevlisinin;
  Adı- soyadı : Mehmet Ali TÜRKOĞLU
  İletişim bilgisi : 0533 269 68 11

  Tesis görevlisinin şüpheli veya pozitif vaka durumda olan kişilere yaklaşımı aşağıdaki şekilde uygulanacaktır;
  Diğer konuklardan ivedilikle ayrılıp, maske takılması sağlanarak sağlık birimine başvurmaları sağlanır.
  Kişi ile aynı odayı paylaşanların cerrahi (tıbbi) maske takması sağlanır. Eğer olası olguya refakat etmezlerse odalarında izole edilmeleri sağlanır. Kişinin başvurduğu sağlık birimi tarafından, İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimine ivedilikle bilgi verilir. Bulaşıcı hastalıklar birimi, olası olgu yönetim şemasına göre olguyu yönetir. Temaslılarını saptayarak, temas özelliklerine göre (yakın temaslı, temaslı) gerekli izlem prosedürlerini başlatır.
 11. Covid-19 tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılır ve boş tutulması sağlanır, sonrasında temizlik personeli maske, eldiven, siperlik ve koruyucu kolluk ekipmanlarını takarak,
  detaylı bir şekilde su ve deterjanla temizlenir ve dezenfekte edilir. Bu işlemler sonrasında odaya yeni kişi alınabilir. Oda temizliği esnasında temizlik görevlisinin kullandığı ekipmanlar mutlaka değiştirilir.
 12. Tesis içi salgın tedbir planı kapsamında uyulacak kurallar tesisimiz girişlerinde, lobi, misafir odaları, açık alanlar, asılmıştır. İnternet sitemiz olan www.sarissahotel.com sitesinde bahse konu olan
  plan yayınlanmıştır.
 13. “Tesis içi salgın tedbir planı” kapsamında, misafirler tarafından kullanılacak konaklama tesisinin
  bünyesinde bulunan tüm bölümler/alanlar için bu genelge kapsamında uyulması gereken tüm
  kuralların denetiminden sorumlu personel görevlendirmesi;
 14. Sarissa Hotel tüm bölümleri denetleme görevlisi Mehmet Ali Türkoğlu
  Not: Misafirlerimizin ve Otel olarak personellerimizin uygulaması zorunlu olan Tesis içi Salgın Tedbir planımız geniş kapsamlı olarak internet sitemizde yer almaktadır.
  SARİSSA HOTEL
Sarissa Hotel